Miód manuka – właściwości i zastosowania

Można zaobserwować, że miód manuka z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Produkt powstaje dzięki nektarowi i kwiatom krzewu manuka. Jakie właściwości ma omawiany rodzaj miodu?

Czym dokładnie jest miód manuka?

Warto wiedzieć, że jest to całkowicie naturalny wytwór pszczół, który powstaje z nektaru kwiatów krzewu manuka. Godny uwagi jest fakt, że występuje on na terenach Nowej Zelandii i południowej części Australii. 

Właściwości miodu manuka

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że produkt ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciebakteryjne. Ponadto bardzo pozytywnie oddziałuje na przewód pokarmowy, układ oddechowy i skórę. Nie wszyscy wiedzą, że wykazuje także szerokie właściwości, które mają ogromny wpływ na rozwój stanu zapalnego. Godny uwagi jest również fakt, że miód manuka przeciwdziała w tworzeniu bakteryjnej warstwy.

Miód manuka a cukrzyca

Osobom zmagającym się z cukrzycą rekomendowane jest skonsultowanie się z lekarzem w przypadku chęci spożywania omawianego produktu. Jest to spowodowane bardzo wysoką zawartością węglowodanów. Miód manuka ma także wysoki indeks glikemiczny. Należy mieć świadomość, że zjedzenie miodu może przyczynić się do podniesienia poziomu glukozy we krwi. Jest to zatem niebezpieczne dla osób z cukrzycą typu I i II.

Leczenie schorzeń układu pokarmowego

Warto wiedzieć, że omawiany rodzaj miodu zawiera w swoim składzie bardzo dużą ilość substancji antybakteryjnych. Ich zadaniem jest regulacja funkcjonowania przewodu pokarmowego. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że regularne spożywanie miodu manuka przyspieszy namnażanie się dobroczynnych bakterii jelitowych, a także zwalczy chorobotwórcze bakterie, które kolonizują przewód pokarmowy. Produkt może być bardzo przydatny w przypadku leczenia problemów gastrycznych. Należy wśród nich wymienić wzdęcia, bóle brzucha, nudności czy kolki jelitowe. Miód mogą spożywać nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Jego bardzo istotną zaletą jest także wspomaganie regeneracji uszkodzonej błony śluzowej żołądka.