Miód manuka – nowozelandzki skarb

Ojczyzną miodu manuka jest Nowa Zelandia. Od stuleci jest on stosowany przez tamtejszych rdzennych mieszkańców czyli Maorysów. Jego nazwa wywodzi się z ich języka i oznacza miód z drzewa herbacianego. Ze względu na swoje unikalne własności miód manuka (https://www.bee.pl/9172-miod-manuka) zyskuje coraz większą popularność na całym świecie.

Unikalne własności prozdrowotne miodu manuka

Prozdrowotne własności miodu manuka wynikają z faktu, że posiada on bardzo wysoką zawartość metyloglioksalu (MGO). MGO znaleźć można we wszystkich gatunkach miodu, jednak to właśnie w miodzie manuka jest go tak dużo (szacuje się, że nawet do 50-ciu razy więcej niż w zwykłym miodzie polskiej produkcji). Unikalne własności miodu manuka znajdują zastosowanie w walce z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Jego regularne stosowanie może przynosić ulgę w zespole jelita drażliwego czy w przypadku refluksu. Ponieważ miód manuka sprzyja rozrostowi tzw. dobrej flory bakteryjnej w jelitach pomaga również redukować wzdęcia, które są skutkiem fermentacji niecałkowicie rozłożonego, na skutek niedoboru bakterii jelitowych, pożywienia. Ze względu na swoje działanie bakteryjne miód manuka stosuje się również w w przypadku infekcji dróg oddechowych (w tym gardła, zatok czy nosa) oraz przewodu pokarmowego. Kolejnym jego bardzo pozytywnym aspektem jest bardzo korzystny wpływ na skórę.

Jak dawkować i na co zwracać uwagę spożywając miód manuka?


W celach prozdrowotnych zaleca się stosowanie miodu manuka w ilości około 3 łyżeczek dziennie. Można go zjadać prosto z łyżki lub rozpuścić w wodzie. Ważne aby pamiętać o jej temperaturze. Miód manuka, podobnie jak inne gatunki miodu, jest bowiem bardzo wrażliwy na działanie podwyższonej temperatury. Zalany zbyt gorącą wodą traci wszystkie swoje własności. Jeśli chcemy miodem manuka leczyć zmiany skórne to należy go używać jak maści, czyli wsmarować w problematyczne miejsce a następnie zabezpieczyć opatrunkiem. Kupując miód manuka należy bardzo uważać na podróbki. Próby oszukiwania ludzi i sprzedawania im zwykłego miodu zdarzają się dość często. Niewskazane jest spożywanie tego miodu przez dzieci oraz osoby z alergią na produkty pochodzące od pszczół. Ostrożność powinny zachować także chorzy na insulinooporność oraz cukrzycę.